„Utracone Odzyskane” to kampania edukacyjna prowadzona w ramach projektu Muzeum Utracone. Znane i cenione osoby wypowiadają się na temat utraconych dzieł sztuki. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu skali zniszczeń oraz grabieży obiektów kultury podczas drugiej wojny światowej.

W filmach o zaginionych działach sztuki opowiadają znani Polacy – przedstawiciele MKiDN, czołowi historycy sztuki, dyrektorzy największych placówek muzealnych w Polsce, lubiani aktorzy, sportowcy, filantropi, popularni muzycy, satyrycy, dziennikarze, a nawet pracownicy agencji reklamowych czy wybitni cukiernicy. W tym gronie znaleźli się m.in. Radosław Zawrotniak, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie w szpadzie drużynowo, Krzysztof Piasecki, satyryk, artysta kabaretowy i dziennikarz, Igor Janke, dziennikarz i publicysta czy Krzysztof Skiba, muzyk i satyryk. Miło nam także, że do projektu została zaproszona członkini zespołu DAGADANA, Daga Gregorowicz.

Filmy mają uwiadomić, że nie możemy teraz tych obrazów zobaczyć naprawdę, ale że jest szansa, że niektóre zostaną odnalezione i odzyskane.

Zaangażowanie zaproszonych gości w akcję „Utracone Odzyskane” było bardzo istotne, ponieważ druga wojna światowa spustoszyła Polskę na każdym polu, w tym w wymiarze kulturowym, o czym nie zawsze się pamięta. Działania frontowe, liczne rekwizycje czy też zwykły rabunek sprawiły, że zniszczeniu uległy lub wyprowadzono poza granice Rzeczpospolitej setki tysięcy dzieł sztuki. Bez wyjątków konfiskowano własność państwową, prywatną oraz kościelną – przedmioty o wartości kulturalnej i historycznej, obrazy, rzeźby, książki, wyroby z metali szlachetnych czy nawet meble, dywany i kryształy. W efekcie Polska utraciła około 75% swojego fizycznego dorobku kulturalnego, z czego niestety większości nie będzie dane nam podziwiać.

Filmy w ramach „Utracono Odzyskano” nakręcono w oddziałach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu oraz dodatkowo na Zamku Królewskim w Warszawie.

Z nakręconymi wcześniej filmami można zapoznać się pod adresem:http://muzeumutracone.pl/znani-o-utraconych/. Pod tym samym adresem zamieszczane będzie kolejne 40 filmów.

Osoby, które posiadają informacje na temat któregoś z tych utraconych dzieł proszone są o kontakt z Ministerstwem (http://kolekcje.mkidn.gov.pl/, adres e-mail:kolekcje@mkidn.gov.pl ).