DAGADANA

DAGADANA  już od ponad 15 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. W swojej twórczości sięga po mądrości przodków zamknięte w opowieściach słyszanych w pieśniach obrzędowych.

Oprócz jazzowego instrumentarium, na scenie pojawiają się również syntezatory, którym bliżej do muzyki elektronicznej. Najważniejszym elementem brzmienia są jednak wokale, które zarówno pokazują piękno ludowego białego głosu, jak i wędrują w stronę improwizacji czy przetwarzania go przez samplery i kontrolery dj-skie. Tam, gdzie DAGADANA dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. 

Zespół w 2008 roku założyły Daga (Polka) i Dana (Ukrainka). Dziś DAGADANA  jest już kwartetem, powiększającym się czasem o sekcję dętą, a nawet o orkiestrę symfoniczną.

Nowa płyta „Tobie”, nominowana do Nagród Fryderyk 2022, jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach).
.

Jeszcze nigdy nie było takiego podejścia do polskiej i ukraińskiej muzyki tradycyjnej.
fRoots Magazine
, Andrew Cronshaw (UK)

DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival. Rozpisywał się o nim amerykański National Geographic. Muzycy występowali na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największych festiwalach w Polsce Pol’and’Rock, Open’er i Ameryce Południowej- Virada Cultural – a także podczas wielu tournée w Chinach. 

DAGADANA koncertowała w 30 krajach (Algieria, Argentyna, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Kanada, Republika Czeska, Indie, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Artyści inspiracji szukają w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Niektóre z tych spotkań doprowadziło do wspólnych nagrań i albumów (współpraca z muzykami z Argentyny, Chin, Maroka, Mongolii czy Włoch). 

W grudniu 2008 roku zespół wydał EP “Wygadana” z pięcioma utworami. Debiutancki album „Maleńka” (7.02.2010, Offside Records), łączący polską i ukraińską kulturę w jazzowo-elektronicznych interpretacjach, w towarzystwie wielu muzycznych gości (Afrojax, Gaba Kulka, Karim Martusewicz) oraz brzmień stworzonych z dziecięcych zabawek,  został doceniony przez wielu recenzentów. Polskie Radio „Trójka” udzieliło mu patronatu, a Akademia przyznała nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz nominację w kategorii Debiut Roku.

W 2011 roku DAGADANA gościnnie wystąpiła na płycie „20 lat” zespołu Raz Dwa Trzy, a także wydała drugi krążek „Dlaczego nie” (14.11.2011, Agora S.A.), Na płycie można usłyszeć Hmada aid Ibrahima z Maroka oraz aktora Mirosława Bakę. Album doczekał się nominacji do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na #8 TOP 20 Best World Music Albums. “List do Ciebie” to trzeci studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu DAGADANA brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława).

Meridian 68” (26.2.2016, Karrot Kommando, NRA) był nominowany do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. W zestawieniu Transglobal World Music Charts, wśród 100 najlepszych płyt, zespół uplasował się na #68 pozycji. “Meridian 68” doczekał się także wydania w innej szacie graficznej w niemieckiej wytwórni Jaro Medien.

Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach.

Ten relatywnie małoznany wycinek świata jest dla odbiorców często bardzo egzotyczny a ma sporo do zaoferowania.
National Geographic, Eve Conant (USA)

Skład Zespołu
team-member

Daga Gregorowicz

Wokal, Elektronika

Fascynuje ją przetwarzanie głosu i wplatanie go w muzykę elektroniczną. Współpracowała przy nagrywaniu płyt z Renatą Przemyk, Łoną, Grabkiem, Tomaszem Gwincińskim, Olgą Szomańską oraz projektem Deus Meus i R.U.T.A. Współtworzy zespół DOBRE BO DOBRE i PROVINZ POSEN. Ukończyła studia na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM oraz Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu. Głód poznawania ludzi i dalekich krain zaspakaja w trasach koncertowych oraz w poszukiwaniach nowych nagrań muzycznych.W Radio 357 autorka audycji Kiribati i My z Wami.

.

team-member

Mikołaj Pospieszalski

Kontrabas, Gitara Basowa, Skrzypce, Syntezatory, Wokal

W maju 2008 roku do projektu na stałe został zaproszony Mikołaj Pospieszalski, absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie, który grą na kontrabasie i skrzypcach dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych jazzowych korzeniach. Brał udział w przedsięwzięciach muzycznych rodziny Pospieszalskich. Współpracował m.in z Arką Noego, 2Tm2,3 oraz Bester Quartet.

team-member

Dana Vynnytska

Wokal, Piano

Dana Vynnytska, absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury ``Gaude Polonia`` przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce umożliwił wzajemne poznanie się, pracę nad repertuarem oraz koncertowanie (najpierw jako duet żeński). Brała udział w nagraniach takich zespołów, jak Shokolad, Babooshki, czy Afro Kolektyw. Występuje także w zespole Babooshki.

team-member

Bartosz Mikołaj Nazaruk

Perkusja

Na swoim koncie ma wiele nagrań płytowych, utrzymanych w bardzo szerokiej stylistyce - od symfonicznej muzyki klasycznej, jazz, pop po muzykę z pogranicza free jazzu i awangardy. Jako muzyk koncertowy grał m.in. z : Możdżer Enter Music Sekstet, Kayah i Transoriental Orchestra, Maciejem Obarą, Antonim Ziutem Gralakiem, Markiem Walarowskim, Marysią Sadowską oraz Zakopower.