DAGADANA * Poznań * Festiwal Ludzie Książki

DAGADANA

24 Jun 2022 Poznań, POL Free

Details

Time : 21:00
Venue : scena przy parkingu Biblioteki Raczyńskich
Address : pl. Wolności 19
Zip : 61-745

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zapraszamy na scenę na parkingu Biblioteki Raczyńskich koncert pełne emocji oraz genialnego współbrzmienia słowa i muzyki.
Festiwal Ludzie Książki, krążący od lutego po Wielkopolsce, dociera do Poznania. Przez dwa finałowe dni będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, panelach, warsztatach i koncercie. Porozmawiamy o tłumaczeniach, roli internetu w promocji czytelnictwa, klasyce i najnowszych trendach literackich. Pójdziemy na spacer z ołówkiem w ręku, zbudujemy dinozaura, wrócimy do lat 90. i wybierzemy się w literacką podróż do Norwegii i Ukrainy.Festiwal Ludzie Książki to spotkanie tych, którzy czytają, piszą i pracują z książkami- pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, blogerów i przede wszystkim czytelników.

Naszymi gośćmi będą m.in. Niną Lykke, Antoni Libera, Karolina Drozdowska, Sofija Andruchowycz, Anna Gacek, Katarzyna Barlińska „Pizgacz”, Okoń w sieci i zespół DAGADANA,

24.06.2022 (piątek)

16.00 Oficjalne otwarcie Finału Festiwalu Ludzie Książki

16.30 Spotkanie z Niną Lykke prowadzenie Magdalena Sobczak

Norweska autorka zadebiutowała w 2010 roku zbiorem opowiadań, ale przełomowa w jej karierze  okazała się trzecia książka, „Nie, po prostu nie” (Wydawnictwo Muza, 2018), która w Norwegii osiągnęła nakład ponad 80 tysięcy egzemplarzy i została wyróżniona Ungdommens Kritikerpris (Nagroda Krytyków Młodzieżowych). Kolejna powieść Lykke „Ostatnie stadium” zdobyła w 2019 roku najważniejszą norweską nagrodę literacką, Bragenprisen, została też uznana za najlepszą książkę roku przez największe skandynawskie dzienniki. Polskie wydanie jest jednym z pierwszych.

Rozmowę poprowadzi Magda Sobczak, dziennikarka, głos Radia Pogoda,  wielbicielka dobrej książki, gospodyni prowadzonego w Bibliotece Raczyńskich od 2019 roku cyklu Czy ta pani czyta.

16.00 Czy starożytna kupa śmierdzi? – Marta Guzowska zaprasza na warsztaty z kreatywnego wymyślania historii.

Marta Guzowska-archeolog, autorka kryminałów- w tym kryminałów dla dzieci „Detektywi z Tajemniczej 5”, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru.  Spotkanie dla dzieci od lat 7-10 z rodzicami. Obowiązują zapisy zapisy@bracz.edu,pl. Warsztaty w Galerii Atanazego.

19.00-20.30 Panel tłumacki: Sofija Andruchowycz, Ryszard Kupidura, Karolina Drozdowska prowadzi Agnieszka Kalus

O trudach znalezienia wspólnego języka porozmawiają Sofija Andruchowycz -ukraińska pisarka i tłumaczka, Ryszard Kupidura, wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt Zakładzie Ukrainistyki Instytu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej na Wydziale Neofilologii UAM, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”, Karolina Drozdowska, doktor literaturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, tłumaczka literatury norweskiej, autorka przekładów książek m.in. Larsa Myttinga, Marii Aubert, Jorna Liera Horsta. Rozmowę prowadzi Agnieszka Kalus- anglistka, tłumaczka literatury angielskiej, autorka bloga czytambolubie.

21.00 Koncert zespołu DAGADANA (scena na parkingu)

Zapraszamy na koncert pełne emocji oraz genialnego współbrzmienia słowa i muzyki. Polsko-ukraiński zespół, łączący elementy kultur i różne style muzyczne (etno,  jazz, elektronika). Płyty albumy zespołu były nominowane i nagradzane polskimi nagrodami, a także doceniane na świecie, po którym zespół od lat z powodzeniem koncertuje.

25.06.2022 (sobota)

11.00 Sztuka szkicowania z książką i biblioteką w tle

Warsztaty w plenerze miejskim poprowadzi Anna Ziętkiewicz, ilustratorka związana z wydawnictwem miejskim, plastyczka miłośniczka spacerów ze szkicownikiem i książką.  O niesamowite opowieści o poznańskich zaułkach zadba Joanna Jodełka- pisarka i historyczka sztuki.  Zajęcia dla młodzieży 15+ i dorosłych. Zbiórka na tarasie Biblioteki.   Zapisy: zapisy@bracz.edu.pl

12.00 Spotkanie z Mistrzem Antonim Liberą prowadzi Marcel Woźniak

Zapraszamy na spotkanie o słowie, klasyce i barwnym świecie człowieka książki.  Antoni Libera, tłumacz, propagator twórczości Becketta, autor nowego przekładu tragedii Sofoklesa, wierszy Kawafisa, sztuk Wilde’a, „Makbeta” Szekspira oraz librett operowych, reżyser teatralny. Autor powieści „Madame”,  nominowanej  w 1999 r. do Literackiej Nagrody Nike. Rozmowę poprowadzi Marcel Wozniak – literaturoznawca, dziennikarz, autor biografii Leopolda Tyrmanda i powieści kryminalnych.

14.00 Spotkanie z Anną Gacek prowadzi Ewa Kawiecka

Kultura, piosenka, moda i lata 90.- które dla wielu są wspomnieniem, ale dla równie licznych-  epoką i stylem.

Anna Gacek, dziennikarka i prezenterka, związana przez dwie dekady z Programem 3 Polskiego Radia. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w podcaście „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury. Autorka wydanej w 2021 roku przez Marginesy książki „Ekstaza. Lata 90. Początek”. Rozmowę poprowadzi  Ewa Kawiecka,  absolwentka Kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu, marketingowiec, fanka kultury z naciskiem na literaturę i sztukę.

16.00 Pokolenia, a sprawa książki: Katarzyna Barlińska „Pizgacz” i Okoń w sieci

O oczekiwaniach literackich różnych pokoleń, internecie i książce porozmawiamy z Katarzyną Barlińską „Pizgacz” i Okoniem w Sieci

Katarzyna Barlińska  zadebiutowała w 2016 roku na platformie Wattpad, na której jako pierwsza w Polsce zebrała ponad 115 tysięcy obserwujących. Znana pod pseudonimem PIZGACZ, autorka Trylogii „Hell” (drukiem wydano 2 części powieści), obecnie studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej .Marcin Okoniewski, twórca video, bloger książkowy, twórca internetowy, który jako Okoń w sieci łowi wielbicieli dobrych i bardzo różnorodnych lektur. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Wojtaszak, polonistka, rzeczniczka prasowa Biblioteki Raczyńskich, czasem pojawiająca się w sieci jako Cynamonowa Bibliotekara.

Podczas festiwalu w Bibliotece Raczyńskich będzie działać Muzeum Wyobraźni http://www.bracz.edu.pl/event/muzeum-wyobrazni/, a w Galerii Atanazego będzie można oglądać festiwalową wystawę.

Organizatorem Festiwalu jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, partnerami Fundusze norweskie i EOG, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Miasto Poznań, NORLA, Literacka. Tu się czyta.