DAGADANA w Bydgoszczy

DAGADANA

15 Jul 2016 Bydgoszcz Free

Details

Time : 20:00
Venue : Stary Fordon - SYNAGOGA
Address : ul. Bydgoska 22

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zapraszamy na koncert zespołu DAGADANA, który odbędzie się 15 lipca 2016 r. w synagodze w Starym Fordonie o godz. 20:00
Ponieważ koncert zainauguruje oficjalne otwarcie “OGRODU UPRAWY SZTUKI” realizowanego w ramach projektu STARY FORDON – MIASTECZKO SZTUKI chcielibyśmy, aby miał wyjątkową i niezwykłą oprawę scenograficzną. Solistki zespołu DAGA i DANA wystepują w przepięknych wieńcach przypominających rozkwiecone ogrody. Inspirując się ich przepieknymi nakryciami głowy ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY i przybycia na koncert w wieńcach, kwiecistych kapeluszach, a nawet w ludowych stylizacjach. Aby ułatwić Państwu zadanie zapraszamy w czwartek 14 lipca do WARSZTATU przy ul. Bydgoskiej 26 i w piątek 15 lipca ( w dzień koncertu) na WARSZTATY TWORZENIA WIANKÓW. W czwartek od godz. 12:00 do godz. 20:00, w piatek od godz. 17:00 do koncertu.
Udział w warsztatach bezpłatny, ale mile widziane różne akcesoria do tworzenia wianków.
WSTĘP NA KONCERT WOLNY

“NIC TAK NIE MOBILIZUJE ARTYSTÓW DO DZIAŁANIA – JAK WSPANIAŁA PUBLICZNOŚĆ”

DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. „Do Chin po raz pierwszy dotarliśmy przy okazji przygotowań do Euro 2012.
Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury, a Program III Polskiego Radia udzielił jej swojego patronatu. Zespół został też nominowany do Fryderyków 2011 w dwóch kategoriach: Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku (w pierwszej kategorii udało się zdobyć statuetkę). Ich drugi album – „Dlaczego nie” był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Trzecia płyta – „List do Ciebie” (z poezją Janusza Różewicza) – spotkała się z uznaniem środowiska muzycznego i literackiego.Najnowszy album “Meridian 68” znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Daga Gregorowicz – wokal, elektronika
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja

www.new.dagadana.pl
https://www.youtube.com/watch?v=Bj86eOJVmh

Organizacja: Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Koncert i warsztaty realizowane ze środków finansowych:
Miasta Bydgoszcz, grantu konkursowego Lechstarter, Województwa Kujawsko-Pomorskiego