DAGADANA w Rzeszowie

DAGADANA + Hasibagen

21 Jul 2017 Rzeszów Free

Details

Time : 20:00
Venue : Rzeszowski Rynek
Address : Rynek 1, 35-064 Rzeszów

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

DAGADANA i zaproszeni muzycy z Chin i Polski we wspólnym projekcie “Meridian 68” wystąpi 21 lipca w podczas
RZESZÓW FESTIWAL 2017 – ŚFPZF XVII w Rzeszowie (XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2017)

Zespół DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.
Po 4 latach podróży do Państwa Środka, muzycy z zespołu DAGADANA z liczną grupą gości zagrają wspólnie w Rzeszowie, by zaprezentować materiał z płyty “Meridian 68”. Hasibagen -przybysz z Dalekiego Wschodu- w swojej twórczości pokazuje piękno mongolskiej tradycji połączonej z muzyką współczesną. Śpiew gardłowy miesza się z wirtuozyjnymi partiami morin-khuuru. Nie stroniący od eksperymentowania Hasibagen spotkał się wraz polsko-ukraińskim zespołem DAGADANA w 2013 roku w Pekinie. Jedynym językiem porozumienia była muzyka. Silna więź, determinacja oraz wsparcie zarówno Instytutu Polskiego w Pekinie, Instytutu Adama Mickiewicza, jak i Wydziału Kultury Miasta Poznania pozwoliły doprowadzić do wydania płyty “Meridian 68” oraz wspólnego koncertowania w Polsce i Chinach.

Zespół DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z Hasibagenem i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. Prócz gościa z Chin, zespołowi towarzyszyć będzie wspaniała sekcja dęta.
Album “Meridian 68” jest nominowany do Fryderyków w kategorii “Album Roku Muzyka Korzeni”. Znalazł się również na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Skład koncertowy :
Daga Gregorowicz – wokal, elektronika (Polska)
Dana Vynnytska – wokal, instr. klawiszowe (Ukraina)
Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas (Polska)
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja (Polska)
Hasibagen – wokal, morin khuur (Chiny)
Michał Tomaszczyk – puzon
Cyprian Baszyński – trąbka, flugelhorn
Dawid Główczewski – saksofony
Przemysław Florczak – saksofony, flet