Dagadana * Warszawa * Koryfeusza Muzyki Polskiej 2023

DAGADANA

23 Oct 2023 Warszawa, Polska

Details

Time : 19:00
Venue : Filharmonia Narodowa w Warszawie
Address : ulica Jasna 5
Zip : 00-013

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

🎉 Zapraszamy na uroczystą galę wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023! 🎶
Już 23 października w Filharmonii Narodowej poznamy laureatów nagrody w 4 kategoriach:
🔹 Odkrycie roku
🔹 Osobowość roku
🔹 Wydarzenie roku
🔹 Nagroda honorowa
Wieczór uświetni wspaniały koncert z udziałem wybitnych polskich artystów. Wystąpią:
🔹 Paweł Gusnar
🔹 Marek Napiórkowski Trio
🔹Lutosławski Piano Duo
🔹Dagadana
🔹Quintessence
🔹Chór Polskiego Radia
Szymon Bywalec – dyrygent
🔹Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO
Marek Moś – dyrygent
🎟️ Bilety dostępne są na stronie Filharmonii Narodowej: https://filharmonia.pl/…/gala-wreczenia-nagrod…
===
POZNAJ NOMINOWANYCH
O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2023 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:
• Messages Quartet – za brawurowe interpretacje muzyki polskiej podczas rezydencji na Imago Dei Festival w Krems oraz szereg prawykonań i koncertów z muzyką polską w kraju i za granicą.
• Marek Napiórkowski – za wszechstronną działalność artystyczną, radiową i akademicką, szereg nominacji i nagród środowisk muzycznego i filmowego oraz kreowanie kolejnych ważnych projektów jazzowych, w tym premierę autorskiego albumu „String Theory”.
• Martyna Pastuszka – za występy na najbardziej renomowanych festiwalach muzyki dawnej i w salach koncertowych Europy, wiele wybitnych kreacji artystycznych, inicjowanie oryginalnych wydarzeń muzycznych oraz konsekwentne utrzymywanie pozycji {oh!} Orkiestry jako jednego z czołowych zespołów muzyki dawnej w kraju i za granicą.
• Krzysztof Warlikowski – za premiery oper „Hamlet” Ambroise’a Thomasa w Opera de Paris oraz „Makbet” Giuseppe Verdiego na Festiwalu w Salzburgu, fantastycznie przyjętych przez krytykę i publiczność, potwierdzające pozycję jednego z najważniejszych i najlepszych reżyserów operowych na świecie.
• Agata Zubel – za prawykonanie utworu „Na zewnątrz czasu” na solistkę hologramową i orkiestrę podczas festiwalu Donaueschinger Musiktage, odważne i konsekwentne wykraczanie poza tradycyjne granice dzieła muzycznego.
Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:
• 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – za najwyższy poziom organizacji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, z udziałem ponad dwustu muzyków z trzydziestu krajów.
• Obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – za wszechstronną, wykraczającą poza podziały stylistyczne, działalność muzyczną jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie.
• Otwarcie Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab – za stworzenie przez Hashtag Ensemble pierwszej i jedynej w kraju stałej sceny dla muzyki współczesnej w formule społecznej instytucji kultury.
• Premiera musicalu „Irena” o Irenie Sendlerowej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu – za przybliżenie szerokiej publiczności życiorysu Ireny Sendlerowej w przystępnej formie musicalu z muzyką Włodka Pawlika w reżyserii Briana Kite’a.
• Urodzinowa (za)dyszka. 10-lecie działalności {oh!} Orkiestry – za bogaty program obchodów jubileuszu 10-lecia Orkiestry, obejmujący rezydencje artystyczne, premiery, koncerty na międzynarodowych scenach muzyki dawnej, a także stałe poszerzanie repertuaru zespołu.
Odkryciem roku mają szansę zostać:
• Iwo Jedynecki – za otrzymanie prestiżowego stypendium Fulbrighta jako pierwszy w historii akordeonista, wybitne osiągnięcia artystyczne oraz nieustanne propagowanie muzyki polskiej na świecie.
• Rafał Kłoczko – za zainicjowanie festiwalu „Miesiąc kobiet” oraz koncertów „Weekend z Niepodległą”, szereg prawykonań polskiej muzyki współczesnej, a także opiekę nad spuścizną Tadeusza Bairda, poprzez dokonywanie nagrań i włączanie jego dzieł do repertuaru Filharmonii Zielonogórskiej.
• Katarzyna Lassak – za łączenie świata muzyki poważnej z folklorem góralskim oraz szereg nagród na konkursach i festiwalach folklorystycznych jako solistka-instrumentalistka, a także prymistka Rodzinnej Muzyki Lassaków „Heliosów” z Zakopanego.
• Wojciech Niedziółka – za otrzymanie nagrody specjalnej dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego oraz dynamicznie rozwijającą się karierę na arenie międzynarodowej.
• Maciej Skrzeczkowski – za zdobycie I nagrody i nagrody specjalnej w konkursie „Musica Antiqua” w Brugii, gdzie był jednym z najmłodszych zwycięzców w długiej historii konkursu.
Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród.
Sylwetki nominowanych oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.
===
Nagrodę finansową ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.