DAGADANA * Warszawa * Kino Iluzjon

DAGADANA

19 Mar 2022 Warszawa, POL Free

Details

Time : 19:00
Venue : Kino Iluzjon
Address : Ludwika Narbutta 50
Zip : 02-541

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

🇺🇦🇺🇦🇺🇦 Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na serię wydarzeń Solidarni z Ukrainą, podczas których odbędą się zbiórki środków na pomoc w Ukrainie. W piątek 18 marca w siedzibie FINA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 odbędzie się pokaz filmu “Atlantyda” oraz towarzysząca mu debata. W sobotę 19 marca w Iluzjonie wystąpi polsko-ukraiński zespół Dagadana, który wykona kilka utworów z Natalią Niemen, m.in. jeden ze sztandarowych utworów w twórczości Czesława Niemena pt. “Dziwny jest ten świat”, stanowiący wyjątkowy manifest wobec wojny w Ukrainie. W drugiej części koncertu usłyszymy zespół Apteka. Koncert jest zapowiedzią cyklicznego wsparcia, jakiego FINA udzieli artystom z Ukrainy przebywającym na terenie Polski, którzy jako wolontariusze na granicy polsko-ukraińskiej pomagają swoim rodakom.
🔵🟡 PROGRAM WYDARZENIA 🔵🟡
🔵🟡18 MARCA | PIĄTEK 🔵🟡 | FINA ul. Wałbrzyska 3/5 🔵🟡
➢ GODZ. 18.00 – debata “Obrazy Wojny”
Goście:
◉ Larysa Yefymenko, dyrektorka Festiwalu Filmowego KinoLitopis w Kijowie
◉ Valentyn Vasyanovych, reżyser filmu Atlantyda (online)
◉ Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument
◉ dr Mateusz Werner, Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
Prowadząca:
◉ Magdalena Piejko (FINA)
ℹ Na streaming debaty zapraszamy do serwisu ninateka.pl.
➢ GODZ. 19.00 – pokaz filmu 🎥“Atlantyda”🎥, reż. Valentyn Vasyanovych, Ukraina, 2019
Wschodnia Ukraina 2025, rok po zakończeniu wojny z Rosją. Były żołnierz próbuje sobie poradzić z wojenną traumą. Powrót do cywilnego życia wydaje się jednak zadaniem ponad siły. Po zamknięciu stalowni, w której pracował, przyłącza się do organizacji zajmującej się ekshumacją, identyfikacją i pochówkiem ciał żołnierzy z obu stron frontu. Wolontariuszka, której towarzyszy, powoli staje się jego łącznikiem z utraconym człowieczeństwem. W zimnych, ascetycznych, utrzymanych w brudnych żółciach i szarościach kadrach Vasyanovych (reżyser i operator filmu) buduje wizję rzeczywistości postapokaliptycznej i jednocześnie boleśnie rozpoznawalnej. Świat, przez który przetoczyła się wojna, to skażona, wymarła zona, ziemia niezdatna do życia. Jej puste trwanie zamknięte jest w długich, zwykle statycznych ujęciach bezlitośnie portretujących zniszczony krajobraz i wyludnione przestrzenie. Vasyanovych daje jednak swoim bohaterom szansę – w tej martwocie i pustce jest miejsce na ludzką więź. Atlantyda to historia jednocześnie przerażająca i magnetycznie przyciągająca – opowieść o bezsensie wojny i trudach układania tożsamości w „świecie po końcu świata”, ale też o nadziei i sile ludzkich relacji.
🔵🟡 19 MARCA | SOBOTA 🔵🟡 | kino Iluzjon 🔵🟡
GODZ. 19:00
♪♪♪ KONCERT SOLIDARNI Z UKRAINĄ ♪♪♪
♪♪♪ ✼ ✼ NATALIA NIEMEN ✼✼ ♪♪♪ – to wokalistka, altowiolistka, kompozytorka, autorka tekstów, poetka, malarka, rysowniczka, rzeźbiarka. 24.01.2022 ukazał się singiel “Zaplątana” – pierwszy w pełni autorski utwór Artystki zapowiadający płytę, która pojawi się w 2023 roku.
♪♪♪ ✼ ✼ DAGADANA ✼✼ ♪♪♪ – od 2008 znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Poszukując muzycznych inspiracji w tradycjach i językach słowiańszczyzny, artyści zauważają wiele zaskakujących podobieństw, ale także i różnic, które wpływają na odrębność kultur i ich wyjątkowość. Piosenki DAGADANY zacierają granice i budują mosty w obu tych narodach.
Artyści szukają inspiracji w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania najnowszego albumu “Meridian 68”. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. “Meridian 68” był nominowany do nagrody FRYDERYK w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016.
🎼 Skład zespołu 🎼
♪ Daga Gregorowicz – śpiew, elektronika
♪ Dana Vynnytska – śpiew, pianino
♪ Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, śpiew
♪ Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja, śpiew
♪♪♪ ✼ ✼ APTEKA ✼ ✼ ♪♪♪ – Apteka powstała w 1986 roku w Trójmieście, z inicjatywy byłego muzyka grupy Pancerne Rowery, Jędrzeja Kodyma Kodymowskiego i Macieja Błaszaka. Choć początkowo zespół miał charakter przewrotnego eksperymentu, alternatywnym sposobem spędzania czasu kumpli z liceum, APTEKA wyrosła ponad swoje założenia stając się zespołem legendarnym.
W 1988 roku do Apteki dołączył perkusista Maciej Wanat, który wraz z Kodymem wyznaczali przez następne lata kierunek artystycznego rozwoju grupy. Pod koniec lat 80. Apteka była stałym gościem najważniejszych festiwali rockowych, takich jak Jarocin, warszawskiego Poza Kontrolą i Róbrege. Poza występami w Polsce, Apteka wielokrotnie dawała koncerty za granicą (Niemcy, Szwajcaria, czy nawet Syberia).
Pomimo wielu metamorfoz, zmian personalnych, zespół wydał kilka krążków (Synteza, AAA…, Big Noise, Narkotyki, Live’92, Urojone całe miasto, Menda, Spirala) i ma w swoim dorobku setki koncertów, nagrody i wyróżnienia prestiżowych periodyków muzycznych. APTEKA od lat zajmuje czołowe miejsce na polskim rynku muzycznym.
APTEKA to trans, psychodelia, rock, niesamowita energia i żywiołowość – o czym najlepiej przekonać się w czasie występów na żywo.
🎼 Skład zespołu 🎼
♪ Jędrzej Kodymowski – gitara, śpiew
♪ Paweł Szychulski – bas
♪ Karol Kropiewski – perkusja
ℹ Na streaming koncertu zapraszamy do serwisu ninateka.pl.
🆓 Wstęp wolny na debatę i pokaz filmu 🆓
➤ Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w kasie kina Iluzjon od 15 marca 2022.
➤ Kasa kina czynna w godzinach 14.00-21.00.
💙💛 W trakcie przerwy podczas koncertu organizacje charytatywne prowadzić zbiórkę pieniędzy, które zostaną przekazane na pomoc dla Ukrainy 💙💛