DAGADANA * Warszawa * Stodoła

DAGADANA

21 Nov 2022 Warszawa, PL

Details

Time : 19:00
Venue : Klub „Stodoła”
Address : ul. Batorego 10
Zip : 02-591

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

“VI Festiwal poświęcony jest mniejszościom: ukraińskiej, romskiej i żydowskiej. Postanowiłem przedstawić rdzenne zespoły polskie i zespoły polskie połączone z największymi gwiazdami World Music na świecie. Robię to od jakiegoś czasu i wykazuję, że polskie zespoły uprawiające ten styl nie odbiegają poziomem od największych międzynarodowych artystów.”
Milo Kurtis, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Pierwszego dnia na scenie warszawskiej klubu STODOŁA pojawią się:
👉Kozak System! Grająca wybuchową mieszankę ska, reggae, punku i folk-rocka formacja przez wielu uważana jest za najlepszy muzyczny towar eksportowy Ukrainy!
Kozak System został założony w 2012 roku przez członków słynnego zespołu Hajdamaky. Iwan Łenio, Ołeksandr Demjanenko, Wołodymyr Szerstiuk, Serhij Borysenko i Serhij Sołowij rozpoczęli wtedy pracę nad debiutancką płytą „Szabla”. Do współpracy zaproszono wielu ukraińskich muzyków i literatów (m.in. Saszko Położyńskiego, Andrija Seredę, Katię Chill i świetnego pisarza Serhija Żadana). Premiera na Ukrainie odbyła się w listopadzie 2012 roku, w Polsce płyta ukazała się w sprzedaży kilka miesięcy później i zyskała ogromną popularność.
Kozak System wyruszył na zagraniczne koncerty i szybko zawojował scenę folk-rockową i nie tylko, dając serię znakomitych występów na festiwalach muzycznych w wielu krajach. W październiku 2013 roku walczący z Aleksandrem Powietkinem Władimir Kliczko poważnie rozważał wyjście do ringu przy dźwiękach utworu Kozak System „Brat za brata”, do czego jednak nie doszło. Ten sam utwór zyskał drugie życie w 2014 roku, kiedy stał się nieoficjalnym hymnem Euromajdanu w Kijowie.
Zespół bardzo mocno zaangażował się w falę protestów, nazywanych ukraińską wiosną. Polscy wykonawcy Enej i Maleo Reggae Rockers wspólnie z muzykami Kozak System nagrali wówczas własną wersję „Brat za brata” w geście solidarności z Ukrainą. W 2015 roku ukazała się druga studyjna płyta Kozak System „Żywy i luby”. W Polsce album ukazał się pod nazwą „Kochaj i żyj” i zawierał m.in. utwór „Kolorowe jarmarki” (nagrany wraz z Marylą Rodowicz) i „Brat za brata” w nowej wersji, nagranej z Enejem i Darkiem Malejonkiem. W 2018 roku ukazała się trzecia płyta grupy „Nie moja”, dziewięć doskonałych, energetycznie zagranych numerów, potwierdzających znakomitą formę grupy.
👉DAGADANA już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 26 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach.
Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.
Skład zespołu:
Daga Gregorowicz – wokal, elektronika, perkusjonalia
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja, perkusjonalia, wokal
——————————————————————————
👉Bilety: 50 zł/dzień
https://www.stodola.pl/…/vi-festiwal-muzyki-mniejszosci…
VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Patronat Honorowy Festiwalu: Wiceminister MKiDN, Sekretarz Stanu Jarosław Sellin.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Milo Kurtis.
Produkcja: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala
Wsparcie:
STOART
ZAiKS