DAGADANA w Chorzowie (Kombinat – Festiwal Kultury Nieprzymuszonej)

DAGADANA

27 Paź 2017 Chorzów

Szczegóły

Godz. : 19:00
Miejsce : Chorzowskie Centrum Kultury
Adres : ul. Sienkiewicza 3
Kod Pocztowy : 41-500
Telefon : 32 349 78 71
Kontakt Email : damian@chck.pl
Strona Kontaktowa : http://www.chck.pl/kombinat---festiwal-kultury-nieprzymuszonej-2850

Kombinat – Festiwal Kultury Nieprzymuszonej

KOMBINAT – Festiwal Kultury Nieprzymuszonej
bilety:
30 PLN
40 PLN w dniu koncertuwięcej informacji i rezerwacja biletów:
damian@chck.pl, tel. 32 349 78 71

 

Zagrają artyści z różnych krajów: Islandii, Litwy, Ukrainy i Polski.

Poznajmy ich:

RAGNAR ÓLAFSSON /ISLANDIA/
To wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii. Jest członkiem-założycielem kilku zespołów, z którymi wydał kilkanaście albumów. Grał w tych kapelach bardzo różnorodne gatunki – od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal.

Najbardziej znaną z jego grup jest Árstíðir – kapela, z którą wydał cztery albumy studyjne (dwa dotarły do szczytu listy najpopularniejszych płyt na Islandii) i koncertował w ponad 30 krajach. Artysta napisał też muzykę do kilku filmów.

W 2016 Ragnar Ólafsson rozpoczął solowy projekt pod własnym nazwiskiem, pokazując kolejną stronę swojej twórczości. Tym razem to spokojne, nastrojowe granie w nurcie singer-songwriter.

COLOURS OF BUBBLES /LITWA/
Przez ostatnie osiem lat Colours Of Bubbles zagrali ponad 250 koncertów. Wystąpili w każdym z nadbałtyckich krajów, ale także w Niemczech, Holandii, Austrii na Białorusi czy we Francji. Grupa gra nowoczesnego indie rocka.

Panowie wystąpili m.in. na legendarnych Positivus Festival (największej imprezie krajów nadbałtyckich), Jyrock Festival (w Finladnii) czy też na Reeperbahn w Hamburgu, Events w Wiedniu oraz targach Tallinn Music Week i Vilnius Music Week. W dorobku grupy jest też kilka singli i trzy płyty.

Colours Of Bubbles zostali laureatami nagrody Sama jako Litewska Grupa Roku, otrzymali statuetkę T.E.T.E. dla najlepszej koncertowej alternatywnej kapeli. Byli też nominowani do nagrody MAMA (odpowiednik naszych Fryderyków) w kategorii Muzyka Rockowa. Dwa lata później wygrali tę nagrodę.

Jeśli nie znasz muzyki litewskiej, masz idealną okazję do zapoznania się z nią od najlepszej strony!

To coś dla fanów Editors, Kings Of Leon i Franz Ferdinand!

SASHA BOOLE /UKRAINA/
To jeden z najważniejszych i najbardziej aktywnych przedstawicieli ukraińskiej sceny alternatywnej. Gra country i folk zmieszane z whisky, ciekawymi, budzącymi emocje opowieściami oraz ciągłą podróżą.

Lubisz Boba Dylana, Johnny’ego Casha, King Dude’a albo Neila Younga? Prawdopodobnie polubisz też
Sashę. Artysta gra na kilku instrumentach.

W ciągu trzech ostatnich lat ten trubadur zagrał w Polsce ponad 130 razy! Dostał też pierwsze zaproszenia na festiwale oraz występy w innych krajach. Grał w Czechach, Holandii, Belgii, Szwajcarii i Niemczech oraz na Słowacji i Islandii, gdzie słuchacze przyjęli go bardzo entuzjastycznie.

W kwietniu 2017 roku Sasha dokonał niebywałej rzeczy – zagrał 24 koncerty w 24 miejscach w 24 godziny! Akcję przeprowadzono w Łodzi. Koncerty odbyły się w klubach, ale też na dworcach, w domach dziecka, szpitalach, przedszkolach i rozgłośniach radiowych. Latem 2017 roku wydany będzie trzeci album artysty „Golden Tooth”.

DAGADANA /POLSKA-UKRAINA/
Kapela już od dziewięciu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie.
Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury, a Program III Polskiego Radia udzielił jej swojego patronatu. Zespół został też nominowany do Fryderyków 2011 w dwóch kategoriach: Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku (w pierwszej kategorii udało się zdobyć statuetkę). Ich drugi album – „Dlaczego nie” był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Trzecia płyta – „List do Ciebie” (z poezją Janusza Różewicza) – spotkała się z uznaniem środowiska muzycznego i literackiego.
„Meridian 68”, była najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie. Do tego dodajmy szaleńczą trasę koncertową po świecie, sukcesy w Chinach.
Zespół ceni sobie bliski kontakt z publicznością.
Dagadana uwielbia podróżować ze swoją muzyką. Zagrała w takich krajach jak Austria, Algieria, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Indonezja, Francja, Korea Południowa, Malezja, Maroko, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry czy Wielka Brytania.

Koncertom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Bartka Busza.