DAGADANA w Bydgoszczy

DAGADANA

15 Lip 2016 Bydgoszcz Wstęp wolny

Szczegóły

Godz. : 20:00
Miejsce : Stary Fordon - SYNAGOGA
Adres : ul. Bydgoska 22

Zapraszamy na koncert zespołu DAGADANA, który odbędzie się 15 lipca 2016 r. w synagodze w Starym Fordonie o godz. 20:00
Ponieważ koncert zainauguruje oficjalne otwarcie „OGRODU UPRAWY SZTUKI” realizowanego w ramach projektu STARY FORDON – MIASTECZKO SZTUKI chcielibyśmy, aby miał wyjątkową i niezwykłą oprawę scenograficzną. Solistki zespołu DAGA i DANA wystepują w przepięknych wieńcach przypominających rozkwiecone ogrody. Inspirując się ich przepieknymi nakryciami głowy ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY i przybycia na koncert w wieńcach, kwiecistych kapeluszach, a nawet w ludowych stylizacjach. Aby ułatwić Państwu zadanie zapraszamy w czwartek 14 lipca do WARSZTATU przy ul. Bydgoskiej 26 i w piątek 15 lipca ( w dzień koncertu) na WARSZTATY TWORZENIA WIANKÓW. W czwartek od godz. 12:00 do godz. 20:00, w piatek od godz. 17:00 do koncertu.
Udział w warsztatach bezpłatny, ale mile widziane różne akcesoria do tworzenia wianków.
WSTĘP NA KONCERT WOLNY

„NIC TAK NIE MOBILIZUJE ARTYSTÓW DO DZIAŁANIA – JAK WSPANIAŁA PUBLICZNOŚĆ”

DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. „Do Chin po raz pierwszy dotarliśmy przy okazji przygotowań do Euro 2012.
Debiutancka płyta „Maleńka” zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury, a Program III Polskiego Radia udzielił jej swojego patronatu. Zespół został też nominowany do Fryderyków 2011 w dwóch kategoriach: Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku (w pierwszej kategorii udało się zdobyć statuetkę). Ich drugi album – „Dlaczego nie” był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Trzecia płyta – „List do Ciebie” (z poezją Janusza Różewicza) – spotkała się z uznaniem środowiska muzycznego i literackiego.Najnowszy album „Meridian 68” znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Daga Gregorowicz – wokal, elektronika
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja

www.new.dagadana.pl
https://www.youtube.com/watch?v=Bj86eOJVmh

Organizacja: Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Koncert i warsztaty realizowane ze środków finansowych:
Miasta Bydgoszcz, grantu konkursowego Lechstarter, Województwa Kujawsko-Pomorskiego