Dagadana * Warszawa * Koryfeusza Muzyki Polskiej 2023

DAGADANA

23 Paź 2023 Warszawa, Polska

Szczegóły

Godz. : 19:00
Miejsce : Filharmonia Narodowa w Warszawie
Adres : ulica Jasna 5
Kod Pocztowy : 00-013
🎉 Zapraszamy na uroczystą galę wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023! 🎶
Już 23 października w Filharmonii Narodowej poznamy laureatów nagrody w 4 kategoriach:
🔹 Odkrycie roku
🔹 Osobowość roku
🔹 Wydarzenie roku
🔹 Nagroda honorowa
Wieczór uświetni wspaniały koncert z udziałem wybitnych polskich artystów. Wystąpią:
🔹 Paweł Gusnar
🔹 Marek Napiórkowski Trio
🔹Lutosławski Piano Duo
🔹Dagadana
🔹Quintessence
🔹Chór Polskiego Radia
Szymon Bywalec – dyrygent
🔹Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO
Marek Moś – dyrygent
🎟️ Bilety dostępne są na stronie Filharmonii Narodowej: https://filharmonia.pl/…/gala-wreczenia-nagrod…
===
POZNAJ NOMINOWANYCH
O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2023 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:
• Messages Quartet – za brawurowe interpretacje muzyki polskiej podczas rezydencji na Imago Dei Festival w Krems oraz szereg prawykonań i koncertów z muzyką polską w kraju i za granicą.
• Marek Napiórkowski – za wszechstronną działalność artystyczną, radiową i akademicką, szereg nominacji i nagród środowisk muzycznego i filmowego oraz kreowanie kolejnych ważnych projektów jazzowych, w tym premierę autorskiego albumu „String Theory”.
• Martyna Pastuszka – za występy na najbardziej renomowanych festiwalach muzyki dawnej i w salach koncertowych Europy, wiele wybitnych kreacji artystycznych, inicjowanie oryginalnych wydarzeń muzycznych oraz konsekwentne utrzymywanie pozycji {oh!} Orkiestry jako jednego z czołowych zespołów muzyki dawnej w kraju i za granicą.
• Krzysztof Warlikowski – za premiery oper „Hamlet” Ambroise’a Thomasa w Opera de Paris oraz „Makbet” Giuseppe Verdiego na Festiwalu w Salzburgu, fantastycznie przyjętych przez krytykę i publiczność, potwierdzające pozycję jednego z najważniejszych i najlepszych reżyserów operowych na świecie.
• Agata Zubel – za prawykonanie utworu „Na zewnątrz czasu” na solistkę hologramową i orkiestrę podczas festiwalu Donaueschinger Musiktage, odważne i konsekwentne wykraczanie poza tradycyjne granice dzieła muzycznego.
Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:
• 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – za najwyższy poziom organizacji jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, z udziałem ponad dwustu muzyków z trzydziestu krajów.
• Obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – za wszechstronną, wykraczającą poza podziały stylistyczne, działalność muzyczną jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie.
• Otwarcie Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab – za stworzenie przez Hashtag Ensemble pierwszej i jedynej w kraju stałej sceny dla muzyki współczesnej w formule społecznej instytucji kultury.
• Premiera musicalu „Irena” o Irenie Sendlerowej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu – za przybliżenie szerokiej publiczności życiorysu Ireny Sendlerowej w przystępnej formie musicalu z muzyką Włodka Pawlika w reżyserii Briana Kite’a.
• Urodzinowa (za)dyszka. 10-lecie działalności {oh!} Orkiestry – za bogaty program obchodów jubileuszu 10-lecia Orkiestry, obejmujący rezydencje artystyczne, premiery, koncerty na międzynarodowych scenach muzyki dawnej, a także stałe poszerzanie repertuaru zespołu.
Odkryciem roku mają szansę zostać:
• Iwo Jedynecki – za otrzymanie prestiżowego stypendium Fulbrighta jako pierwszy w historii akordeonista, wybitne osiągnięcia artystyczne oraz nieustanne propagowanie muzyki polskiej na świecie.
• Rafał Kłoczko – za zainicjowanie festiwalu „Miesiąc kobiet” oraz koncertów „Weekend z Niepodległą”, szereg prawykonań polskiej muzyki współczesnej, a także opiekę nad spuścizną Tadeusza Bairda, poprzez dokonywanie nagrań i włączanie jego dzieł do repertuaru Filharmonii Zielonogórskiej.
• Katarzyna Lassak – za łączenie świata muzyki poważnej z folklorem góralskim oraz szereg nagród na konkursach i festiwalach folklorystycznych jako solistka-instrumentalistka, a także prymistka Rodzinnej Muzyki Lassaków „Heliosów” z Zakopanego.
• Wojciech Niedziółka – za otrzymanie nagrody specjalnej dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego oraz dynamicznie rozwijającą się karierę na arenie międzynarodowej.
• Maciej Skrzeczkowski – za zdobycie I nagrody i nagrody specjalnej w konkursie „Musica Antiqua” w Brugii, gdzie był jednym z najmłodszych zwycięzców w długiej historii konkursu.
Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród.
Sylwetki nominowanych oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.
===
Nagrodę finansową ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.