Shchedryi Vechir

Tytuł : Shchedryi Vechir
Format : CD

Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie ‘szczedriwki’ pt. „Shchedryi vechir”.

Szczedriwki to jedne z najstarszych zachowanych tradycyjnych pieśni życzeniowych, które współcześnie śpiewa się od tzw. Starego Nowego Roku (13 stycznia). Życzyły zdrowia, dobrobytu, wielkich plonów, miłości, stworzenia nowych rodzin, rozwoju gospodarstw, obfitego miodobrania i wszelkich Łask Bożych.

Utwór „Shchedryi vechir” („Szczodry wieczór”) to skierowana do rodziny szczedriwka, którą zapisał ukraiński etnograf, folklorysta kompozytor i historyk Fiłaret Kołessa.

Zaczyna się od przylotu jaskółeczki, która obwieszcza gospodarzowi dary, jakimi Bóg obdarza jego rodzinę. “Synowie Twoi silni i wielcy. A córki Twoje jak piękne róże. U was na dworze Boża radość, Boża miłość”. Życzenia dobrobytu mają przynieść także wiele młodych baranków i jagniąt. W dalszej części piosenki Dagadana w swoim współczesnym tekście życzy pomnożenia radości oraz nadziei, która potrafi rozjaśnić każdy mrok, także wynikający z ludzkiego niezrozumienia.

Przy okazji premiery utworu „Shchedryi vechir” DAGADANA zapowiada nowy album, którego premiera ma się odbyć jeszcze przed wakacjami 2020.

Materiał odwoływać się będzie głównie do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami.

Jak mówią członkowie zespołu:

Żyjemy w bardzo interesujących czasach. Znów zmieniają się mapy polityczne, jeden post na facebooku może wywołać rewolucję, a rozwój technologiczny  zupełnie zmienia naszą przestrzeń i cały czas zmusza do próby odnalezienia się w niej. W odpowiedzi na otaczający nas ból i bezradność potrzebujemy coś zmienić, choćby na poziomie myślenia.

Każde słowo ma swoją moc.