DAGADANA w Rzeszowie

DAGADANA + Hasibagen

21 Lip 2017 Rzeszów Wstęp wolny

Szczegóły

Godz. : 20:00
Miejsce : Rzeszowski Rynek
Adres : Rynek 1, 35-064 Rzeszów

DAGADANA i zaproszeni muzycy z Chin i Polski we wspólnym projekcie „Meridian 68” wystąpi 21 lipca w podczas
RZESZÓW FESTIWAL 2017 – ŚFPZF XVII w Rzeszowie (XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2017)

Zespół DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.
Po 4 latach podróży do Państwa Środka, muzycy z zespołu DAGADANA z liczną grupą gości zagrają wspólnie w Rzeszowie, by zaprezentować materiał z płyty “Meridian 68”. Hasibagen -przybysz z Dalekiego Wschodu- w swojej twórczości pokazuje piękno mongolskiej tradycji połączonej z muzyką współczesną. Śpiew gardłowy miesza się z wirtuozyjnymi partiami morin-khuuru. Nie stroniący od eksperymentowania Hasibagen spotkał się wraz polsko-ukraińskim zespołem DAGADANA w 2013 roku w Pekinie. Jedynym językiem porozumienia była muzyka. Silna więź, determinacja oraz wsparcie zarówno Instytutu Polskiego w Pekinie, Instytutu Adama Mickiewicza, jak i Wydziału Kultury Miasta Poznania pozwoliły doprowadzić do wydania płyty “Meridian 68” oraz wspólnego koncertowania w Polsce i Chinach.

Zespół DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku. Trzon nowego albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z Hasibagenem i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. Prócz gościa z Chin, zespołowi towarzyszyć będzie wspaniała sekcja dęta.
Album „Meridian 68” jest nominowany do Fryderyków w kategorii “Album Roku Muzyka Korzeni”. Znalazł się również na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Skład koncertowy :
Daga Gregorowicz – wokal, elektronika (Polska)
Dana Vynnytska – wokal, instr. klawiszowe (Ukraina)
Mikołaj Pospieszalski – wokal, kontrabas (Polska)
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja (Polska)
Hasibagen – wokal, morin khuur (Chiny)
Michał Tomaszczyk – puzon
Cyprian Baszyński – trąbka, flugelhorn
Dawid Główczewski – saksofony
Przemysław Florczak – saksofony, flet