DAGADANA * Warszawa * Stodoła

DAGADANA

21 Lis 2022 Warszawa, PL

Szczegóły

Godz. : 19:00
Miejsce : Klub „Stodoła”
Adres : ul. Batorego 10
Kod Pocztowy : 02-591
„VI Festiwal poświęcony jest mniejszościom: ukraińskiej, romskiej i żydowskiej. Postanowiłem przedstawić rdzenne zespoły polskie i zespoły polskie połączone z największymi gwiazdami World Music na świecie. Robię to od jakiegoś czasu i wykazuję, że polskie zespoły uprawiające ten styl nie odbiegają poziomem od największych międzynarodowych artystów.”
Milo Kurtis, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Pierwszego dnia na scenie warszawskiej klubu STODOŁA pojawią się:
👉Kozak System! Grająca wybuchową mieszankę ska, reggae, punku i folk-rocka formacja przez wielu uważana jest za najlepszy muzyczny towar eksportowy Ukrainy!
Kozak System został założony w 2012 roku przez członków słynnego zespołu Hajdamaky. Iwan Łenio, Ołeksandr Demjanenko, Wołodymyr Szerstiuk, Serhij Borysenko i Serhij Sołowij rozpoczęli wtedy pracę nad debiutancką płytą „Szabla”. Do współpracy zaproszono wielu ukraińskich muzyków i literatów (m.in. Saszko Położyńskiego, Andrija Seredę, Katię Chill i świetnego pisarza Serhija Żadana). Premiera na Ukrainie odbyła się w listopadzie 2012 roku, w Polsce płyta ukazała się w sprzedaży kilka miesięcy później i zyskała ogromną popularność.
Kozak System wyruszył na zagraniczne koncerty i szybko zawojował scenę folk-rockową i nie tylko, dając serię znakomitych występów na festiwalach muzycznych w wielu krajach. W październiku 2013 roku walczący z Aleksandrem Powietkinem Władimir Kliczko poważnie rozważał wyjście do ringu przy dźwiękach utworu Kozak System „Brat za brata”, do czego jednak nie doszło. Ten sam utwór zyskał drugie życie w 2014 roku, kiedy stał się nieoficjalnym hymnem Euromajdanu w Kijowie.
Zespół bardzo mocno zaangażował się w falę protestów, nazywanych ukraińską wiosną. Polscy wykonawcy Enej i Maleo Reggae Rockers wspólnie z muzykami Kozak System nagrali wówczas własną wersję „Brat za brata” w geście solidarności z Ukrainą. W 2015 roku ukazała się druga studyjna płyta Kozak System „Żywy i luby”. W Polsce album ukazał się pod nazwą „Kochaj i żyj” i zawierał m.in. utwór „Kolorowe jarmarki” (nagrany wraz z Marylą Rodowicz) i „Brat za brata” w nowej wersji, nagranej z Enejem i Darkiem Malejonkiem. W 2018 roku ukazała się trzecia płyta grupy „Nie moja”, dziewięć doskonałych, energetycznie zagranych numerów, potwierdzających znakomitą formę grupy.
👉DAGADANA już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
DAGADANA jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 26 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej a także podczas wielu tournée w Chinach.
Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.
Skład zespołu:
Daga Gregorowicz – wokal, elektronika, perkusjonalia
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja, perkusjonalia, wokal
——————————————————————————
👉Bilety: 50 zł/dzień
https://www.stodola.pl/…/vi-festiwal-muzyki-mniejszosci…
VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Patronat Honorowy Festiwalu: Wiceminister MKiDN, Sekretarz Stanu Jarosław Sellin.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Milo Kurtis.
Produkcja: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala
Wsparcie:
STOART
ZAiKS